0935 128 28 29
چت در واتساپ
0935  128  28  29
آقای ضایعات - خرید ضایعات در تهران با بالاترین قیمت
شما اینجا هستید : خرید ضایعات  -> خرید ضایعات شیشه >

خرید ضایعات شیشه

خرید ضایعات شیشه یکی از ده ها خدمات مهم مرکز خرید ضایعات آقای ضایعات می باشد .
شیشه از پرکاربرد ترین تولیدات انسان بشمار می آید که از زمان بسیار قدیم، یعنی چند قرن پیش از میلاد مسیح استفاده می شده است که خوشبختانه در دوران حاضر  به علت پیشرفت صنعت، بازیافت آن نیز انجام می پذیرد؛ ضمن اینکه بازیافت آن را به دفعات نیز می توان تکرار کرد.
بازیافت شیشه برای حفظ محیط زیست، همچنین از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است البته اشتغالی که ازاین فرآیند تولید می شود هم نباید از نظر دور نگه داشت. 

اهمیت و ضرورت

با توجه به امکان بازیافت شیشه به دفعات متعدد، فرایند بازیافت شیشه نسبت به تولید و تهیه آن مقرون بصرفه است و انرژی کمتری نیاز دارد به همین دلیل وقتی شیشه بازیافت می شود قطعا در وقت، انرژی و مواد اولیه صرفه جویی خواهد شد. ضمن اینکه با این کار به زیبایی شهرمان کمک می کنیم و گام موثری جهت حفظ محیط زیست برمی داریم و از مواد دور ریز و به نوعی زباله در ظاهر بی ارزش، استفاده کرده ایم .
اهمیت و ضرورت
مواد اولیه تولید شیشه سیلیس و اکسید کلسیم است که متاسفانه این مواد تجزیه ناپذیر هستند با علم به این موضوع می بینیم که صرفنظر از مزایای اقتصادی و محیط زیستی که بازیافت شیشه دارد این موضوع باعث می شود که بازیافت شیشه امری ضروری به حساب بیاید، البته ناگفته نماند که شیشه بازیافتی با شیشه اصلی که با مواد اولیه نو تولید شده است هیچ تفاوتی ندارد . 
شیشه کاربرد بسیار زیادی دارد از جمله می توان به وسایل ظرف های غذا، لوازم طبی و آزمایشگاهی، بطری های نوشیدنی و آب معدنی، لامپ ها، شیشه های درب و پنجره ها و… اشاره کرد.
شیشه هایی که قابل بازیافت هستند مانند شیشه ظروف غذایی، بطری های نوشیدنی ها، شیشه های شکسته و… بعد از جمع شدن از سطح شهر به مراکز بازیافت برده می شوند.لازم به ذکر است که بعضی از ضایعات شیشه که در آزمایشگاه های شیمیایی خطرناک یا کاربرد طبی خاص داشته اند بازیافت نمی شود و به همین دلیل دفن می شوند . 

مراحل بازیافت شیشه

جمع آوری شیشه های مصرف شده:
شیشه های  مصرف شده و دور ریخته شده توسط شهرداری ها جمع آوری می شوند. 
مراحل بازیافت شیشه
2) انتقال :
شیشه های جمع آوری شده با ماشین های مخصوص به مراکز بازیافت انتقال داده می شوند.
3) جداسازی شیشه ها: 
شیشه هایی که قابل بازیافت هستند تفکیک شده و مابقی (شیمیایی و طبی) همانطور که گفتیم به دلیل خطرشان دفن می شوند. در این مرحله نیز شیشه های بازیافتی(نسبت به رنگ بندی) از یکدیگر جدا می شوند. شیشه های بی رنگ و شفاف کنار هم، شیشه های سبز و انواع قهوه ای از یکدیگر تفکیک می شوند؛ زیرا که اگر رنگ بندی شیشه ها جدا نگردد محصول تولید شده  زشت و کدر خواهد شد. 
 لازم به ذکر است که اگر خود شهروندان تفکیک زباله را انجام دهند و حتی تفکیک شیشه را، سرعت این فرآیند بسیار بالاتر خواهد بود و همچنین در وقت و هزینه تفکیک زباله صرفه جویی قابل توجهی خواهد شد .
4) خرد کردن و جداسازی:
در این مرحله شیشه های رنگی را به خرده شیشه تبدیل می کنند، این کار به تسهیل فرایند بازیافت کمک شایانی می کند هم چنین در این مرحله مواد غذایی، قطعات فلزی، چسب و هرگونه مواد
ائدی که در بازیافت شیشه جایی ندارند، از شیشه ها جدا می شود.
مراحل بازیافت شیشه
5) ذوب و ترکیب شیشه:
حالا باید شیشه های خرد شده، ذوب شوند. به همین منظورشیشه های خرد شده در دستگاه مخصوصی حرارت دیده و ذوب می شود. لازم به ذکر است با توجه به مراکز بازیافت شیشه، در بیشتر اوقات به شیشه های ذوب شده ترکیباتی مانند سیلیس، کربنات سدیم (خاکستر سودا) و آهک اضافه می کنند تا خصوصیات مکانیکی و ظاهر فیزیکی شیشه را بهبود ببخشند.
6) تولید محصولات جدید:
شیشه ذوب شده را پس از آنکه از دستگاه خارج کردند برای تولید محصولات جدید، شیشه را سرد کرده و به آن شکل می دهند و میبینم که بدین ترتیب شیشه بازیافتی به چرخه تولید باز می گردد.
همانطور که در سطرهای بالا اشاره کردیم شیشه را می توان چندین بار مورد بازیافت و استفاده مجدد قرار داد. اما  با توجه به اینکه این فرآیند بازیافت در چرخه باز انجام شده یا چرخه بسته، نوع
فرآورده و محصولی که از آن حاصل می شود متفاوت است.
مراحل بازیافت شیشه

چرخه بسته

محصولاتی که در چرخه بسته فرآیند بازیافتشان انجام شده، هرگز به هدر نمی روند. مواد در چرخه باز بارها و بارها مورد استفاده قرار گرفته و هدررفت آن، در حداقل مقدار ممکن است. بطری ها و ظرف های جدید، تولید آسفالت و گرد شیشه برای مصارف مختلف مانند دستگاه ماسه پاشی و ..... محصولاتی هستند که در در چرخه بسته بازیافت  شده است.

چرخه باز

چرخه باز در بازیافت شیشه یعنی اینکه موادی که در این چرخه بازیافت شده یک بار مصرف هستند و قابلیت بازیافت برای بار بعدی را ندارند و به اصطلاح هدر رفت دارند. پشم شیشه و فایبرگلاس، سمباده، رنگ های شفاف و براق مانند رنگ خطوط خیابان و جادهو ... همه محصولاتی هستند که در چرخه باز تولید شده اند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آقای ضایعات می باشد .
طراحی سایت و سئو : دپارتمان آی تی مرکز خرید ضایعات / آقای ضایعات