0935 128 28 29
چت در واتساپ
0935  128  28  29
آقای ضایعات - خرید ضایعات در تهران با بالاترین قیمت
شما اینجا هستید : خرید ضایعات  -> خرید ضایعات آلومینیوم >

خرید ضایعات آلومینیوم

خرید ضایعات آلومینیوم یکی دیگر از خدمات مهم مرکز آقای ضایعات می باشد .

بازیافت آلومینیوم به عملی گفته می شود که آلومینیوم ضایعاتی و کهنه را تبدیل یه آلومینیم نو می کند. این فرایند به مراتب خیلی به صرفته تر ازاستخراج  آلومینیوم جدید از طریق عمل الکترولیز اکسید آلومینیوم (Al2O3) می‌باشد، در این عمل؛ اول باید سنگ معدن بوکسیت را از معدن استخراج کنیم  و پس از آن با استفاده از فرایند بایر، سنگ معدن تصفیه شود و مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که بازیافت ضایعات آلومینیوم تنها ۵٪ از انرژی تولید آلومینیوم جدید را نیاز دارد. جالب است بدانید که حدود ۳۱ درصد از تمام آلومینیوم تولید شده در آمریکا ازضایعات الومینیوم بازیافتی می باشد. بیشترین ضایعات آلومینیوم فرآوری شده در ظروف نوشیدنی است که دوباره بعد از بازیافت به چرخه تولید همین ظروف، باز می گردد. نا گفته نماند که جایگزین کردن بخش کوچکی از آلومینیوم اولیه در آلیاژهای کارپذیر بوسیله قراضه‌های بی‌ارزش (که معمولاً این قراضه‌ها دارای ناخالصی‌های مختلف غیرفلزی می‌باشند) البته مشروط به اینکه این ناخالصی‌ها تأثیری در کیفیت آلیاژ نگذارد، از نظر متالورژی بسیار حائز اهمیت است.

تاریخچه بازیافت آلومینیوم

بازیافت آلومینیوم بحث جدیدی نیست چرا که از سال ۱۹۰۰ انجام می شده و همچنین یکی از شاخص ترین راه‌ها برای سرمایه جمع کردن در بحبوحه ی جنگ جهانی دوم بوده ‌است. البته تا اواخر سال ۱۹۶۰ این فعالیت نزد عموم مردم رواجی نداشت، تا این که استفاده از قوطی‌های آلومینیومی مواد آشامیدنی در بین مردم رواج پیدا کرد که همین مسئله باعث شد تا بازیافت آن در کانون  توجه مردم قرار گیرد.
تاریخچه بازیافت آلومینیوم
صنایعی که در تولید آنان از آلومینیوم بازیافتی متوانیم استفاده کنیم:  هواپیما، خودرو، دوچرخه، قایق، کامپیوتر، وسایل آشپزی، ناودان، سیم و... لازم به ذکر است محصولاتی که در تولید آنان به یک فلز سبک مستحکم، یا یک فلز با هدایت حرارتی بالا نیاز دارد در این گروه جای می گیرد. از خصوصیات آلومینیوم می توان به این نکته اشاره کرد که آن را می توان به صورت نامحدود بازیافت کرد و مانند آلومینیم نو استخراجی، در صنایع مورد بحث استفاده کرد چراکه در بازیافت هیچ عناصری از آن تبدیل نمی شود.

مزایا بازیافت آلومینیوم

هزینه بازیافت آلومینیوم ضایعاتی نسبت به تولید آلومینیوم جدید اصلا قابل قیاس نیست، حتی با توجه به اینکه آلومینیوم ضایعاتی، هزینه جمع‌آوری، تفکیک و بازیافت نیز دارد باز هم مقرون و به صرفه است. لازم به ذکر است در بلند مدت این موضوع (بازیافت آلومینیوم) باعث پس‌انداز ملی می شود چرا که با کاهش در هزینه‌های مرتبط با محل‌های دفن زباله، معادن، فلزات و حمل و نقل بین‌المللی آلومینیوم خام،ارتباطی تنگاتنگ دارد..
مزایا بازیافت آلومینیوم
پنج مرحله از فرایند بازیافت:
1) جمع‌آوری
قوطی نوشیدنی ، فویل های سینی و هر نوع آلومینیوم به‌طور معمول از محیط جمع‌آوری می‌شوند.
2) مرتب‌سازی
فلزات مخلوط خواهد شد و به یک مرکز ایستگاه انتقال زباله یا مواد بهبود (MRF) انتقال داده شده و در این مرحله آلومینیوم ها به هم  فشرده می شوند.
3) بازفرآوری
آلومینیوم فشرده به یک کارخانه بازفرآوری انتقال داده می‌شود، در کارخانه باز فرآوری چهار فرایند خرد کردن، تمیز کردن، ذوب و ریخته گری انجام می پذیرد. در مرحله نهایی، فلز مذاب به شمش بزرگ تبدیل می‌شود.
4) نورد کردن
شمش‌ها که از کارخانه باز فرآوری به کارخانه نورد انتقال یافته نورد می شود و به ورق آلومینیوم جهت بسته‌بندی‌های جدید تبدیل می شود.
5) تبدیل
ورق آلومینیوم به طیف متنوعی از اقلام بسته‌بندی تبدیل می‌شود.

انواع ضایعات آلومینیوم

فلز آلومینیوم به دلیل استفاده زیاد در صنایع از ارزش بالایی برخوردار است. ارزش این فلز در جایگاه دوم فلزات رنگین بعد از مس قراردارد. ضایعات آلومینیوم نیز به دلیل موارد استفاده ای که در صنعت دارد از اهمیت بالایی برخوردار است. 
انواع ضایعات آلومینیوم
ضایعات آلومینیوم شامل قراضه نو و کهنه است که به شرح زیر می باشد:
1) ضایعات کهنه: آلومینیوم پس از مدتی مصرف مستعمل شده و به ضایعات کهنه تبدیل می شودتا بازیافت ‌شود.
انواع ضایعات آلومینیوم
2) ضایعات نو: به ضایعات آلومینیوم که در هنگام  تولید آلومینیوم نو بوجود می آید گفته می شود.
انواع ضایعات آلومینیوم
ضایعات آلومینیوم در بازار ایران به دو دسته آلومینیوم نرم و خشک تقسیم می‌شود. آلومینیوم نرم دارای کیفیت وخلوص بالایی است و شکل پذیری و انعطاف زیادی دارد در حالی که آلومینیوم خشک شکننده است و در فرایندهای ریخته گری استفاده می‌گردد. به همین دلایل است که آلومینیوم نرم نسبت به آلومینیوم خشک از ارزش بالاتری برخوردار است.
حالا که ویژگی آلومینیم نرم وخشک را متوجه شدیم بهتر است بدانیم این دو فلز شامل چه محصولاتی می شوند: 

آلومینیوم نرم

درب و پنجره:
درب و پنجره‌های آلومینیومی نسبت به در و پنجره های پروفیلی که سابقا مورد استفاده قرار می گرفت دارای عایق حرارتی و صوتی بهتری هستند، همچنین وزن کمتری دارند و تولید کنندگان آن پیوسته در حال بروز کردن محصولاتشان می باشند. پس از تخریب، ساختمان های دارای درب و پنجره آلومینیومی، این درب و پنجره ها به عنوان ضایعات آلومینیوم نرم با قیمتی مناسب فروخته می شوند، البته پس از کسر ضایعات آهنی از آنها.
ظروف و قابلمه:
آلومینیوم در وسایل پخت و پز به علت سبک بودن و پخش کردن یکنواخت و سریع حرارت نسبت به ظروف دیگر موجود در بازار  طرفداران زیادی دارد. این ظروف از ورق ها و ظروف یکبار مصرف پخت آلومینیومی گرفته تا قابلمه، کتری و ..  را شامل می شود. نا گفته نماند با توجه به توصیه های بهداشتی جهت عدم استفاده از ظروف آلومینیومی و نیز پیشرفت تکنولوژی، کم کم ظروف دیگری جایگزین شدند. البته این ظروف مستعمل جزء آلومینیوم نرم بوده و دارای ارزش قیمتی مناسبی هستند .
رادیاتور ماشین:
همانطور که می دانیم رادیاتور ماشین برای خنک کردن موتور جزء اصلی ترین قطعه خودرو محسوب می شود. لازم به ذکر است که رادیاتورها از دو نوع مسی و آلومینیومی ساخته شده اند، اما بحثی که حائز اهمیت است اینست که رادیاتورهای آلومینیومی نسبت به مسی، مقاومت بیشتری دارند و دیرتر کارایی خود را از دست می دهند. این رادیاتورهای فرسوده چنانچه فلزات و یا پلاستیک و.. از آن حذف گردد به عنوان آلومینیوم نرم محسوب می شوند.
سیم آلومینیومی لخت (بدون روکش):
درتولید صنایع برقی (سیم و کابل)  به دلیل قیمت پایین و هدایت الکتریکی بالایی که آلومینیوم دارد بسیارحائز اهمیت است. سيم و كابلهاي آلومينيومي مستعمل پس از کندن روکش آنها به آلومینیوم نرم تبدیل می‌شوند، نا گفته نماند که ارزش این سیم و کابل های مستعمل بالاتر از همه انواع قراضه آلومینیوم نرم می باشد.
سیم و کابل روکشدار:
سیم و کابل های روکشدار آلومینیومی دارای هادی از جنس آلومینیوم نرم می‌باشد که در جاهایی که کیفیت رسانش الکتریکی به اندازه بصرفه بودن آن اهمیت ندارد، مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت این نوع سیم وکابل ها به میزان آلومینیوم و نوع محافظ (سرب ، فولاد) که در آن بکار رفته متغیر است.
کابل خودنگهدار:
این کابل ها در مواردی که استفاده از خطوط با هادی های لخت هوایی که ممکن است منجر به بروز حوادث خطرات جانی ‌شود و یا اینکه رعایت حریم خطوط برق و سایر نکات فنی و ایمنی شبکه برق مقدور نیست استفاده می‌گردند. از عمده ترین این موارد می‌توان به مسیرهایی اشاره نمود که دارای عرض کمی هستند و یا در آنها موانعی مثل ردیف درختان وجود دارد. این نوع ضایعات از نوع آلومینیوم نرم هستند. البته بدلیل داشتن فولاد و روکش نسبت به کابل روکشدار آلومینیومی از ارزش کمتری برخوردارند.
سیم مغز فولاد:
در مناطقي كه به مقاومت، خوردگي و درجه حرارت بالا نياز است از هادي‌هاي آلومينيومي تقويت شده فولاد با پوشش آلومينيوم استفاده مي شود. اين هادي‌ها اغلب در مناطقي كه آلودگي هوا وجود دارد و در امتداد ساحل و يا مناطق صنعتي بكار برده مي‌شوند. لازم به ذکر است که قیمت این هادی های آلومینیومی در استفاده این سیم ها بسیارمورد توجه قرار می گیرد. اکثراین نوع ضایعات به طور معمول 35 درصد وزنشان از فولاد تشکیل شده و ضایعات آن پس از کسر فولاد موجود در آن، آلومینیوم نرم محاسبه می‌شود که از لحاظ قیمت با سیم بدون روکش برابری می کند. 
سیم آرمیچری آلومینیومی:
به علت افزایش روزافزون قیمت مس، سیم لاکی آلومینیومی در سیم پیچ موتورهای الکتریکی به جای سیم لاکی مسی بسیار طرفدار پیدا کرده است، که پس از فرسوده شدن این موتورها سیم لاکی آلومینیومی آن، تبدیل به ضایعات آلومینیوم می‌شود. درموردتشخیص این سیم پیچ ها باید به رنگ سیم توجه شود. ارزش سیم لاکی آلومینیومی از سیم لاکی مسی خیلی کمتر است.
پروفیل و شاخه:
پروفیل آلومینیومی در صنایع مختلف بسیار استفاده می گردد،که بعنوان نمونه می توان به صنعت خودروسازی، واگن سازی، ساخت و ساز، برق و ساختمان و ... اشاره کرد، این نوع ضایعات، آلومینیوم نرم حساب می شوند و آنهایی که پوشش رنگ ندارند بعد از سیم لخت بیشترین ارزش را در قراضه های آلومینیوم دارد.
صفحات آلومینیومی:
منظور از صفحات آلومینیومی فلزی است که از بین غلطکها با فشار زیاد نازک شده و در نهایت برش خورده و برای بدنه خودرو و هواپیما، قوطی های نوشیدنی، نمای ساختمان تولید می‌شود. نوع آجدار آن را به عنوان کفپوش بعضی مکان‌ها که در ایستگاه اتوبوس همه ما دیده ایم استفاده می‌کنند. ضایعات این صفحات هم از نوع نرم محسوب شده و در اگر رنگ نداشته باشد تقریبا هم رده پروفیل می‌باشد.

آلومینیوم خشک

سیلندر و پیستون:
سیلندر در موتورها و پمپ‌های رفت و برگشتی، فضایی استوانه‌ای شکل با پره های اطراف آن است که پیستون در آن بالا و پایین می رود. سیلندر‌ها و پیستون ها از نظر اندازه و تعداد بسیار متنوع می‌باشند. بلوک سیلندر معمولا به شکل ریخته گری و از جنس چدن یا آلیاژ آلومینیوم است. اما در بحث ضایعات آلومینیوم خشک منظور ما جنس آلومینیومی آن می‌باشد، که جنس آن از نوع آلومینیوم خشک محسوب می شود و اگر بار ضایعاتی آن یکدست باشد و به اصطلاح قاطی نداشته باشد در بحث آلومینیوم خشک حرف اول را می زند.
رینگ خودرو:
رینگ های خودرو از دو نوع فولادی و آلومینیومی ساخته شده اند:
رینگ‌های آلومینیومی را با نام رینگ‌های اسپرت می شناسیم که از جنس آلومینیوم خشک است و معمولا رنگ نقره‌ای دارد. رینگ‌های آلومینیومی بسیار سخت است و فشار زیادی را می توان تحمل ‌کند البته احتمال خرد و شکستن آن بعد از فشار بیش از حد را نادیده نگیرید. چنانچه این ضایعات نیز یکدست باشد در این رده از ارزش بالایی برخوردار است.
آلومینیوم خشک
پره رادیاتور و شوفاژ:
همانطور که می دانید شوفاژها نیز از نوع آلومینیوم خشک می‌باشند چراکه از روش ریخته گری تولید می‌شوند. رادیاتور ها از دو نوع پنلی(ورقی) و پره ای ساخته شده اند. رادیاتور های پنلی وزن کمی دارن و شکننده اند. رادیاتورهای پره ای سبک هستند و در ساختمان هایی که دیوار آنان از نوع پیش ساخته است گزینه‌ی مناسبی به حساب می آیند. ضایعات شوفاژ در بازار بصورت کیلویی یا پره ای خریداری می شوند که بیشتر دورنریز این نوع ضایعات بصورت کیلویی معامله می شود.
قطعات آلومینیوم:
قطعات ریخته گری شده از جنس آلومینیوم خشک می‌باشند که در مقاصد الکتریکی و یا جاهایی که خاصیت ضد خردگی و زنگ زدگی حائز اهمیت می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کرکره مغازه:
کرکره های برقی منازل و مغازه ها نوع دیگر از آلومینیوم خشک می باشد. کرکره آلومینیومی از تیغه های بیلت استاندارد آلومینیوم با تکنیک تولید اکستروژه تولید و ساخته شده اند. از خصوصیات کرکره آلومینیومی مقاومت بسیار بالای آنها در برابر ضربات و قدرت تحمل حرارت بالا می توان اشاره کرد که در صورت تخریب ساختمان و یا مستعمل شدن جزء ضایعات آلومینیوم خشک به حساب می آیند.
ظروف نسوز چدنی:
از دیگرضایعات آلومینیوم خشک می توان به ظروف نسوز اشاره کرد. این ظروف آلومینیومی از بدنه و پوشش تشکیل شده که بدنه ی آنها آلومینیوم خالص است که به صورت ورقه‌ها‏‏ی‏‏ آلومینیومی پرس شده اند. بدین صورت که ورقه های آلومینیوم خالص را به شکل تابه یا قابلمه‌ی درمی‌آورند. معمولا این ظروف ضخامت بالایی دارند. البته در بازار به ظروف چدنی شناخته می شوند، که پس از مستعمل شدن اگر یکدست باشد ارزش بالایی در ضایعات آلومینیوم خشک خواهد داشت.

جمع بندی آلومینیوم نرم و سخت از لحاظ قیمتی با توجه به الویت

سیم لخت، پروفیل و شاخه، ظروف، درب و پنجره، صفحات، رادیاتور، سیم مغز فولاد، کابل روکشدار و سیم آرمیچری و کابل خودنگهدار . 
آلومینیوم های خشک نیز بصورت زیر وبا توجه به قیمت بازار دسته بندی می شود:
رینگ آلومینیومی ،سیلندر و پیستون ،ظروف نسوز چدنی، قطعات آلومینیومی، کرکره و پره شوفاژ
سامانه مستر ضایعات برای کلیه رده های بالا با توجه به رنج وزن قیمت اعلام کرده و از مشتریان خود خریداری می‌کند.جمع بندی آلومینیوم نرم و سخت از لحاظ قیمتی با توجه به الویت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آقای ضایعات می باشد .
طراحی سایت و سئو : دپارتمان آی تی مرکز خرید ضایعات / آقای ضایعات